Jazva – estetický problém

 
 
 
Jazva je výsledkom jednej z najúžasnejších schopností kože, a to jej možnosti sa napraviť aj bez nášho aktívneho pričinenia.
 
Spočiatku sú jazvy červenomodrej farby, neskôr sa menia v belavú tuhšiu jazvu, majú len 70% pôvodnej pevnosti kože. Najčastejšie typy jaziev sú hypertrofická, atrofická a keloidná. Jazva môže byť mierne vklesnutá, vyklenutá, alebo bujnie. Opatrný treba byť najmä v oblasti dekoltu, kde sa tvoria keloidné (bujnejucé) jazvy.
 
Hypertrofické jazvy sú jazvy, ktoré vyrástli nad úroveň okolitej kože, je možné ich nahmatať, ale zásadne nepresahujú líniu pôvodného poranenia alebo operačného rezu.
 
Keloídna jazva je tá menej prijateľná, bizarných tvarov, rozsiahlo presahujúca pôvodný rozsah rany. Vo vyzretom stave má keloidná jazva šedoružovú farbu, hladký povrch bez typického kožného reliéfu, bez chĺpkov, potných a mazových žliaz. Keloidné jazvy zasahujú za hranice pôvodnej jazvy, vznikajú neskôr, dokonca aj niekoľko rokov po poranení. Priemerný čas vzniku takejto jazvy je podľa odborníkov 30,4 mesiaca. Najčastejšie sa keloidy vyskytujú na ramenách, hrudníku, ušniciach, pleciach a lícach.
 
Ďalším typom jazvy sú tzv. atrofické jazvy – objavujú sa obvykle po akné alebo ovčích kiahňach, pod úrovňou okolitej kože. Majú tvar jamôk alebo lievikovitý charakter.
 
V zariadení DOST vo Svidníku Vám vieme poradiť aj pri liečení takéhoto problému. Základom je prísť do ambulancie kožiara, ktorý Vám poradí s typom vašej jazvy. Pri liečbe akejkoľvek jazvy sa odporúčajú lokálne prípravky, zbrusovanie kože a ošetrenie svetloterapiu, aj Karboxyterapiou.
V DOSTe je základnou liečbou opichávanie jazvy kortikoidnými injekciami. Veľmi obľúbenou metódou je zbrusovanie tzv. diamantovým práškom – Mikrodermabráziou, alebo tiež chemickým peelingom, ktorý sa robí v zimných mesiacoch.
Úplnou novinkou je aplikácia vlastnej krvnej plazmy, ktorú môžete vyskúšať aj u nás v DOSTe. Po tejto procedúre sú jazvy a jazvičky viditeľne mäkšie a poškodená koža splýva s tou zdravou. Lokálne prípravky ako maste, gély, náplasti dopomáhajú k zjemneniu jazvy a jej rýchlejšej regenerácii.
Najviditeľnejšie sa darí preliečiť čerstvé jazvy, tie staršie sú už problémové, ale dá sa im pomôcť do takej miery, aby už neboli estetickým problémom.

Držíme Vám palce pri preliečovaní Vašich jaziev a nezabúdajte, že sme tu pre Vás.